Nieprawdopodobne właściwości łuski gryczanej

SPAĆ NA GRYCE? – POZNAJ CUDOWNE WŁAŚCIWOŚCI ŁUSKI GRYCZANEJ 🙂

Łuska gryki, to osłonka ziarenka, która chroni je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi m.in.: zbyt wysoką temperaturą, nadmierną wilgocią czy uszkodzeniami mechanicznymi. Ponadto posiada te same właściwości lecznicze, co sama gryka.
Jest wspaniałym darem natury, o którego właściwościach leczniczych wiedziano już ponad 4000 lat temu, kiedy zaczęto ją uprawiać we Wschodniej Azji . Stamtąd wraz z plemionami mongolskimi i tatarskimi przebyła długą drogę i trafiła do Europy, gdzie jej popularność stale rosła aż do XVIII wieku. Niestety przez kolejne stulecia europejczycy powoli zapominali o gryce. Wzrost zainteresowania tą cenną rośliną nastąpił ponownie dopiero w drugiej połowie XX wieku i wzrasta nieprzerwanie do dziś.

Najczęściej gryka wykorzystywana jest w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym, ale ostatnio jej łuskę zaczęto cenić również jako niezastąpiony materiał do produkcji leczniczych materacy, poduszek, nagłówków czy siedzisk. Dlaczego tak się stało? Odpowiedź jest prosta, dzięki właściwościom łuski gryki, która jest:

naturalnym a przy tym hipoalergicznym materiałem, co zawdzięcza występowaniu w swoim składzie TANINY, związku organicznego, który jest połączeniem cząsteczek kwasu galusowego z cząsteczką D-glukozy. To on ma właściwości przeciwzapalne, blokuje rozwój m.in. bakterii, pleśni, grzybów i mikroorganizmów takich jak roztocza.

To szczególnie ważne dla alergików, astmatyków, osób dotkniętych chorobami dermatologicznymi np. łuszczycą

elastyczna i trwała, wypełnione nią materace czy poduszki dostosowują się do kształtu naszego ciała, jednocześnie nie odkształcając się. To pozwala na odciążenie kręgosłupa i zmniejszenie napięcia mięśni.

Idealne rozwiązanie dla osób cierpiących na choroby kręgosłupa.

– materiałem zachowującym optymalną wilgotność, a to za sprawą związków celulozowo-ligninowych, które posiadają wysoką zdolność chłonięcia wody i utrzymują najniższy poziom wilgotności wypełnienia.

Niezbędne w profilaktyce przeciw odleżynowej i chorobach układu kostno-stawowego tj. schorzeniach reumatycznych i stanach pourazowych

DSC_2112– nie nagrzewa się, wymiana ciepła między łuskami a powietrzem przebiega bardzo szybko, co gwarantuje, że latem nasz materac lub poduszka będą chłodne

– ochroną dla organizmu, dzięki zawartej w niej rutynie (którą znamy chyba wszyscy, gdyż jest głównym składnikiem Rutiniscorbinu) naturalnym związku, który wzmacnia układ odpornościowy.

– emitentem jonów ujemnych, gwarantujących przyjazne dla człowieka biopole.

– materiałem o długiej gwarancji, wg naukowców dzięki ocieraniu się łusek, lecznicze substancje są uwalniane powoli i równomiernie, gwarantując, że wypełnione łuską gryki produkty swoje właściwości zachowują przez 10 lat.

Czy znajdziemy w przyrodzie drugi naturalny materiał, o tak wszechstronnym zastosowaniu i tak cennych właściwościach? Tego nie wiem, ale na dzień dzisiejszy uważam, że łuska gryki to najlepszy dany nam przez naturę materiał do wypełniania materacy, poduszek i siedzisk.

Na podstawie

1)Anna Procyk – “ Gryka i proso – cenne rośliny użytkowe i lecznicze oraz ich uprawa “ Ogród Roślin Leczniczych Akademii Medycznej We Wrocławiu Wiadomości Zielarskie nr 3 , 1995 rok

2)„Mała encyklopedia medycyny” pod red. Tadeusza Różniatowskiego, PWN, Warszawa 1990 rok

3)Danuta Dojczew Katarzyna Kowalczyk „Ogólna charakterystyka oraz właściwości prozdrowotne gryki” PRZEMYSŁ SPOŻYWCZY I GASTRONOMIA ›PRZEGLĄD ZBOŻOWO-MŁYNARSKI ›  06/2011

opr. M.Kornetka