CZY WARTO INWESTOWAĆ W ZDROWY SEN ?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie, powinniśmy cheap jerseys najpierw zastanowić się nad bardziej szczegółowymi zagadnieniami:

Czym jest sen? Czy sen MuhmadEmad jest ważny w naszym życiu? Czy daje nam jakieś wymierne korzyści? Ile czasu poświęcamy na sen?

Czym jest sen?

Sen jest bardzo złożonym procesem, zgodnie z definicją encyklopedyczną jest stanem czynnościowym układu nerwowego, jego przeciwieństwem jest stan czuwania. Podczas snu obniża się nasza wrażliwość na bodźce, zanika świadomość, nasze ciało zastyga w bezruchu, ulegają spowolnieniu czynności serca, oddychania oraz innych funkcji fizjologicznych. Sen występuje w rytmie dobowym na przemian ze stanem czuwania. Wyróżniamy dwie fazy snu:

– wolnofalową charakteryzującą się wolnymi ruchami gałek ocznych (skrót: NREM – non rapid eye movement)- jest to sen płytki. Badania elektroencefalografem pokazują, że podczas tej fazy Owner fale mózgowe mają wysoką amplitudę i niską częstotliwość.

– paradoksalną charakteryzującą się szybkimi ruchami gałek ocznych (skrót: REM – rapid eye movement) – jest to sen głęboki. W tej fazie badania elektroencefalografem pokazują, że fale mózgowe są szybkie o niskiej amplitudzie (typowe także dla stanu czuwania) To właśnie w tej fazie spada napięcie mięśniowe i często występują marzenia senne.

Czy sen jest ważny w naszym życiu?

Wiadomo, że długie okresy bezsenności są szkodliwe dla naszego zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Nie dotarłam do badań określających jak długo człowiek może przeżyć bez snu, ale aside ogólnie wiadomo, że nawet po bezsennej dobie czujemy się zmęczeni, trudno nam się cheap jerseys China skupić, odczuwamy niepokój i rozdrażnienie, wolniej reagujemy na bodźce. Osoby które nie spały przez ponad dwie doby mogą nawet doświadczyć halucynacji. Niewątpliwie sen odgrywa bardzo ważną rolę w naszym życiu.

Czy sen daje nam jakieś wymierne korzyści?
Podczas snu nasz organizm się regeneruje, odbudowując uszkodzone podczas fazy czuwania komórki. Dodaje nam energii tak wholesale nfl jerseys potrzebnej w ciągu dnia a ponadto Case umożliwia działanie niektórych hormonów np. hormon wzrostu wydzielany jest tylko podczas snu. Udowodniono również, że w trakcie snu utrwalamy w pamięci wiadomości pozyskane za dnia. To na pewno wystarczy, by stwierdzić, że sen daje nam wiele korzyści.

Ile czasu poświęcamy na sen?

Niemowlęta potrzebują ok. 16 godzin snu na dobę, zaś osoby dorosłe ok. 7-8 godzin. Łącznie sen zajmuje aż 1/3 naszego życia.

Czy warto zatem inwestować w zdrowy sen? Poprawna odpowiedź jest tylko jedna:

WARTO! Żeby zapewnić sobie i bliskim zdrowy sen powinniśmy w to zainwestować po pierwsze swój czas, poświęcając go na

aktywność fizyczną i dbanie o niskokaloryczność naszych kolacji.

Po drugie zainwestowanie w dosłownym tego słowa znaczeniu w zaaranżowanie optymalnych warunków sypialni (ciszę, ciemność, temperaturę poniżej 18 ̊ C) oraz wygodne łóżko i pościel (z naturalnych nieuczulających materiałów).

 Poduszki z łuski gryki z dodatkami ziół są idealne do spokojnego głębokiego snu, nie nagrzewają się, są antyalergiczne, pomaga przy bólach kręgosłupa, bólach głowy oraz maja wiele innych zdrowotnych właściwości